Електронната система за управление на учебен процес (EduSec System) е създадена от Национална лаборатория по компютърна вирусология при БАН по изпълнението на проект „Въвеждане на съвременни методи в образованието и работата с младите таланти“ (ДСД-2 / 05.04.2017 г.), в частта „Изграждане на дигитални компетентности по компютърна и информационна сигурност“ и „Електронна система за управление на учебен процес“.
Основните дейности на Национална лаборатория по компютърна вирусология при БАН, свързани с въвеждане на съвременни методи в образованието и работа с млади таланти, се заключават в две:
Обучителните курсове са насочени в две направления.
Направление 1
Направление 2
При провеждане на обучението и по двете направления е използвана Електронна система за управление на учебен процес (EduSec System). За обучението е разработен модул за създаване на собствени проекти от обучаваните, които се съхраняват на отдалечен сървър с йерархично организирани права на достъп. Това е необходимо за провеждане на качествено и контролирано (по отношение на компютърната и информационна сигурност) обучение.
Обучението се провежда в специално оборудван и изолиран компютърен клас, където обучаваните експериментират наученото по време на обучението (това е от особено значение за провеждането на обучение по Направление 1, където обучаваните се тренират върху компрометирани компютърни системи).
Националната лаборатория по компютърна вирусология към БАН е единственото научно звено в България, специализирано в областта на компютърната вирусология, работещо за осигуряване на максимална компютърна сигурност, комуникационна сигурност и сигурност на данните.
Национална лаборатория по компютърна вирусология при БАН е академично специализирано звено за:
в областта на:
Цялостната научна и развойна дейност на Лабораторията е свързана с превенция от злонамерени атаки и възстановяване на вече атакувани и разрушени данни, както и обучение на ниво обикновени потребители, ученици, студенти и изследователи в посока на повишаване на знания и умения за информационна, комуникационна и компютърна сигурност.
Като цяло дейностите на Лабораторията са свързани с консултации, обучения, профилактики, възстановяване на данни, възстановяване на системи, оценка на системи за достъп, апробиране на системи за защита, откриване, анализ и оценка на злонамерен софтуер.
Реализацията на научните и научно-приложните резултати на Лабораторията се извършва най-вече в процеси на взаимодействие с правителствени организации, индустрия, образователни държавни и частни институции, и крайни потребители.
Системата представлява цялостно решение за създаване, управление и администриране на обучителни курсовe, изискващи сигурни и защитени отдалечени ресурси. Системата ще бъде проектирана и разработена от Национална лаборатория по компютърна вирусология при БАН. Бъдещото й развитие ще се осъществи в сътрудничество с преподаватели от средните училища и ще се подобрява благодарение на обратна връзка с преподаватели, ученици и администратори на учебните процеси.
Модули на системата:
Използването на образователна електронна среда за създаване и публикуване на уеб сайтове (какъвто е модулът Създаване на собствени проекти на EduSec System) е сериозна основа за развитието на умения и знания в тази област. Обучаваните имат възможност да интегрират своите разработки в контролирана, професионално подготвена среда, която отговаря на текущото състояние на доставчиците на хост услуги не само в България, но и по целия свят. Едновременно с това обучаваният има възможност за споделяне на мнения и препоръки от преподавателите и същевременно да развива и подобрява своите разработки. Средата е безопасна по отношение на неволни програмни грешки, които се допускат по време на обучението.
Системата може да се използва и за споделяне на достоверни, проверени от експерти, информационни образователни ресурси.